Anne -Kız Buluşmalarında İnanılmaz Anlar..

Samsun Valiliği Yerel Eşitlik Birimimiz tarafından hazırlanan ve İl Kadın Hakları Koordinasyon Kurulumuz tarafından hayata geçirilen Anne-Kız Buluşmaları kapsamında kırsal bölgede yaşayan 16 kız öğrenci, anne ve anneanneleriyle kent merkezinde konuk edildi.

Kurulun, 17 ilçeden belirlediği, derslerinde başarılı olan ancak motivasyon ve desteklenmeye ihtiyacı olan yaşları 13 ile 15 arasında değişen 16 kız öğrenci, anne ve büyükanneleriyle  Samsun Merkezde buluştu.

Samsun Valiliği İl Kadın Hakları Koordinasyon Kurulu tarafından karşılanan konuklara önce otobüsle şehir turu attırıldı. Kentteki tarihi mekanları görme fırsatı bulan konuklar, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 18 silah arkadaşıyla 19 Mayıs 1919’da Bandırma Vapuru ile Samsun’a gelişini simgeleyen Kurtuluş Yolu’ndaki gemiyi gezdi. Öğrenciler, anne ve anneannelerine tarihi bilgiler verdi.

Özellikle sosyal projelerle kırsaldaki kadınların hayatlarına dokunan Kurul, 17 ilçede kırsal bölgede yaşayan ve okula devam eden 13 ile 15 yaş arasındaki kız çocuklarını, motivasyonlarını sağlamak için anne ve anneanneleriyle Samsun’da buluşturdu. Bu 3 kuşağı iki günlüğüne yaşadıkları günlük hayattan uzaklaştırarak birlikte vakit geçirmelerini arzulandı. İlk kez kırsal bölgeden Samsun’a gelen anneanne, anne ve torun şehrin tarihi bölgelerini gezdi.

Aynı gün akşam konuklarıyla toplumsal cinsiyet eşitliği kavramı ve kadın girişimciliği konusunda deneyim paylaşımı toplantısı yapılarak Bursa Rol Model Konuğumuz, akademisyenler ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile sunum yapıldı.

Geziye katılan öğrenciler de anne ve anneanneleriyle ilk kez bir geziye katıldıklarını ve mutlu olduklarını dile getirdiler.

Hakkında Hicran Karadoğan Kınık

İlginizi Çekebilir

Türkiye’de Lider Kadınlar Projenin’ de Kadın Dostu Kent Samsun Çalışmaları Anlatıldı.

İstanbul Kadın Kuruluşları Derneği tarafından yürütülen ve İçişleri Bakanlığı tarafından desteklenen Türkiye’de Lider Kadınlar Projenin Samsun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir